Kupno używanego samochodu

Samochody jakie widuje się na polskich drogach wciąż się zmieniają. Rzecz jasna w dalszym ciągu dominują samochody używane, których setki tysięcy co roku sprowadza się do nas z bogatszych krajów zachodniej Europy, ale są to jednak już auta coraz to nowsze. Coraz trudniej zobaczyć gdzieś samochody na czarnych tablicach rejestracyjnych, a numeracja nowych tablic wskazuje, że ludzie coraz częściej wymieniają samochody. Oczywiście jeszcze dość rzadko wymienia się poprzednie auto na nowe, prosto z salonu, w dalszym ciągu jest to przeważnie auto używane, ale kilka lat młodsze od starego.

auto używane

Kupowanie używanego samochodu może przypominać nieco granie na loterii. Jeśli masz szczęście to trafisz na doskonale zadbany samochód, którym przejeździsz jeszcze wiele lat, jeśli masz mniej szczęścia to co rusz będziesz odwiedzać warsztat samochodowy. Aby nie wpaść w pułapkę przygotowaną przez sprytnego sprzedawcę używanych samochodów warto przedsięwziąć kilka kroków, które minimalizują takie ryzyko. Przede wszystkim opłaca się mieć w kręgu znajomych kogoś kto doskonale zna się na samochodach i mógłby służyć pomocą podczas zakupu. Wiemy świetnie, że auta w komisach albo od prywatnych importerów są „odpicowane” przed sprzedażą, ale nikt nie remontuje ich dogłębnie, a tylko stara się żeby z wierzchu dobrze wyglądały. Dlatego należy gruntownie obejrzeć auto z każdej strony przed zakupem. Sprawdzić czy nie widać na nim śladów poprawek blacharsko-lakierniczych (co świadczy o powypadkowym pochodzeniu), obejrzeć czy nie ma wgnieceń, zajrzeć pod maskę, a także liczyć się z koniecznością wymiany kilku części zaraz po zakupie, jak np. rozrząd (nie wiadomo kiedy był ostatnio wymieniany pasek rozrządu), filtry, oleje, opony itp.

Kupując samochód używany koniecznie należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży oraz uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% wartości samochodu. Masz na to dwa tygodnie. Następnie trzeba zarejestrować samochód w lokalnym urzędzie starosty. Rejestrując samochód musi mieć ono ważne badania techniczne, dlatego lepiej szukać samochodu, który ma jeszcze aktualne przez przynajmniej miesiąc od momentu zakupu. Kolejną sprawą jest wykupienie ubezpieczenia OC. Kupione auto może być już ubezpieczone, ale w takim przypadku należy dokonać cesji umowy ubezpieczenia na nowego właściciela.