Czy warto kupić auto z automatyczną skrzynią biegów

Czynnikiem, który decyduje o szybkości jazdy samochodem są obroty jednostki napędowej. Dociskając pedał gazu zwiększamy moc jaka wysyłana jest z silnika na koła, i przy okazji zwiększamy szybkość jego obrotów. Moc z motoru nie jest kierowana bezpośrednio na koła lecz za pośrednictwem skrzyni biegów. Zmieniając bieg na skrzyni biegów dostosowujemy przekazywanie mocy z silnika w zależności od aktualnego momentu obrotowego motoru.

Toyota

Jak wspomniałem przed momentem element konstrukcyjny samochodu, który uczestniczy wprost w zmianie biegów stanowi skrzynia biegów. Skrzynie biegów możemy podzielić zasadniczo na ręczne oraz automatyczne (właściwie dodatkowo można także dodać do tego podziału półautomatyczne skrzynie biegów). W jaki sposób funkcjonuje manualna skrzynia biegów każdy szofer doskonale zdaje sobie sprawę, bowiem jest to powszechnie w całej Europie spotykane podejście. Z kolei w Ameryce najczęściej napotkać możemy automatyczne skrzynie biegów przez co kierowcy stamtąd po przyjeździe do Europy mają wiele kłopotów z przystosowaniem się do spotykanych u nas ręcznych skrzyni biegów. Automatyczna skrzynia biegów jest właściwie znacznie bardziej komfortowa w obsłudze dla szofera, pozwala skoncentrować się bezpośrednio na tym co dzieje się przed nim na drodze, zamiast zastanawiać się nad zmianą biegów – dla kierowców z dłuższym stażem nie jest to właściwie kłopot, jednakże świeżo upieczeni kierowcy, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy wymagają czasu by zautomatyzować proces zmiany biegów tak by nie wymagał on zwracania na niego uwagi.

Dość trudno jest mimo wszystko trafić w Polsce na pojazd z automatyczną skrzynią biegów ponieważ jako nowe są one zdecydowanie droższe niż samochody z manualną skrzynią biegów, a poza tym rodzimi kierowcy nie mają zbyt dużo zaufania do takiego rozwiązania ze względu na mity i relacje, które krążą na ich temat. Potocznie uważa się, że automatyczne skrzynie biegów są dość skomplikowane oraz wybitnie kosztowne w serwisowaniu. Tak się składa, że przynajmniej częściowo nie są to tezy bezpodstawne. W przeważającej większości wypadków gdy już dochodzi do jakiejś awarii naprawa automatycznej skrzyni biegów może być wydatkiem przekraczającym nawet kilkanaście tys. złotych (zwłaszcza w luksusowych modelach samochodów). Ponieważ takich samochodów jeździ po kraju nie za dużo ciężko porównywać obiektywnie dane statystyczne bowiem przy dominacji samochodów z tradycyjną manualną skrzynią biegów można by uzyskać wnioski zgoła błędne, z których wynikałoby że to właśnie skrzynie manualne zużywają się częściej. W przypadku możliwości nabycia samochodu z automatyczną skrzynią biegów najlepiej zwyczajnie poszukać wiarygodnych danych o ich awaryjności zanim skuszeni korzystną ceną zdecydujemy się na jego zakupienie.